سامانه موشکی برد بلند پدافند هوایی صیاد 3

سامانه موشکی برد بلند پدافند هوایی صیاد 3

طی ماه‎های اخیر شاهد رونمایی و تولید انبوه موشک صیاد 2 به عنوان یکی از جدیدترین سامانه‌های موشکی پدافند هوایی بودیم، صیاد 2 موشکی با سوخت جامد و برخورداری از سامانه هدایت ترکیبی و امکان ردیابی خودکار و مستقل است که با مدل پاتریوت آمریکایی قابل مقایسه می‎باشد.
صرف نظر از برخی شباهت‎های ابعادی و عملکردی موشک صیاد 2 و پاتریوت و این که مأموریت هر دو سامانه در وهله اول دفاع از تأسیسات ثابت و راهبردی است، پرتابگر دو سامانه نیز شباهت بسیار زیادی به هم دارند.
این پرتابگر شامل 4 محفظه مکعب مستطیلی است که به صورت 2*2 روی کامیون قرار گرفته است. با بکارگیری موشک صیاد 2 در سامانه موشکی برد بلند پدافند هوایی S200، این سامانه از توان مقابله با اهداف ارتفاع پست، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‎های کروز و بالگرد نیز (بدون این که بخواهد از موشک‎های اصلی خود استفاده کند) برخوردار شد که این تلفیق در قالب پروژه تلاش شکل گرفت.
از طرف دیگر با طراحی، ساخت و تست موشک جدید صیاد 3 که بنا بر اطلاعات قبلی می‎تواند علیه اهداف با ارتفاع بالا و برد بلند استفاده شود، سیستم پدافند هوایی کشور در حوزه تهدیدات ارتفاع بلند نیز غنی‎تر شده و در کل، چرخه پدافندی را در 3 رده ارتفاع پست، متوسط و بالا کامل می‌کند. این موشک که به نظر می رسد بُردی در حدود 200 کیلومتر داشته باشد، در قالب پروژه تلاش 3 در روز 31 شهریور ماه (آغاز هفته دفاع مقدس) رونمایی خواهد شد.
سامانه موشکی برد بلند پدافند هوایی صیاد 3 در روزهای اخیر، با موفقیت تست شده است. امیر فرزاد اسماعیلی نیز روز گذشته از اولین تست موشک سامانه باور 373 خبر داد که به این ترتیب و با توجه به نمایش سامانه راداری باور، باید منتظر عملیاتی شدن این سامانه پدافندی برد بلند در آینده نزدیک باشیم. دستاوردی که پدافند هوایی کشور را در هر 3 حوزه ارتفاع پست، متوسط و بالا، آماده مقابله با هرگونه تهدیدی خواهد کرد.

/ 0 نظر / 16 بازدید